wszystkie kategorie
Strona główna » Blog » Jak dbać od wodę w basenie ogrodowym?

Jak dbać od wodę w basenie ogrodowym?

Data dodania: 28-01-2020

alt

Własny basen ogrodowy to marzenie wielu rodzin posiadających duże, przestronne podwórko wokół domu. Jest doskonałą atrakcją, szczególnie podczas sezonu letniego. Basen ogrodowy wiąże się jednak nie tylko z przyjemnością, ale także dodatkowymi obowiązkami. Głównym z nich jest dbanie o czystość wody, które wymaga wykonywania regularnych działań. Jak więc zadbać o wodę w basenie? Jak często ją filtrować lub wymieniać? Podpowiadamy jak wyklarować wodę w basenie, tak by za każdym razem była utrzymana w należytej czystości.

 

 

Pompy filtrujące i chlor – niezbędne wyposażenie każdego basenu ogrodowego

Pierwszym, niezbędnym elementem, w który należy wyposażyć każdy basen ogrodowy, jest pompa filtrująca. Silnik urządzenia przepompowuje wodę przez syntetyczny wkład (filtr), na którym zatrzymują się stałe zanieczyszczenia. Pompy filtrujące są niezbędnym czynnikiem do osiągnięcia czystej wody, eliminując drobny brud, znajdujący się pomiędzy dnem a powierzchnią. Jak zatem wyklarować wodę w basenie, by pozbyć się niepożądanych mikroorganizmów? Do tego służą przede wszystkim multifunkcyjne tabletki z chlorem, które zapobiegają rozrostowi glonów, bakterii i wirusów. W jaki sposób je dozować? Otóż możemy spotkać się ze specjalnymi dozownikami chloru - umieszcza się w nich tabletkę z chlorem, które są zresztą łatwo dostępne, więc każdy może sobie na nie pozwolić. Na rynku istnieją również urządzenia do elektrolizy soli kuchennej - w sezonie jednorazowo wsypujemy do basenu sól kuchenną, a urządzenie samo wytwarza chlor. Do nabycia są także specjalne urządzenia do ozonowania wody. Dzięki tego typu rozwiązaniom woda w basenie staje się bardziej błękitna i przejrzysta. Łącząc działanie pompy filtrującej z chlorowaniem wody, można osiągnąć zadowalającą czystość, która umożliwi korzystanie z basenu bez wymiany wody przez bardzo długi czas.

 

Regularna dbałość o powierzchnię i dno basenu sposobem na czystość

Bardzo ważnym czynnikiem podczas regularnych czynności mających na celu dbałość o wodę ma czystość powierzchni samego basenu. Pompy filtrujące oraz chlor pozwolą na wyeliminowanie zanieczyszczeń, brudu, bakterii oraz mętności, dlatego wymiana wody nie jest konieczna aż tak często. Jak więc dbać o czystość wody w basenie ogrodowym z perspektywy lustra wody? Do tego służą przede wszystkim kije teleskopowe z drobną siatką oraz skimmery. Pozwolą na sprawne wyławianie zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. By zadbać o dno basenu musimy zaopatrzyć się w jeden z odkurzaczy, który usunie wszystko to czego nie zassie pompa i skimmer. Do wyboru mamy urządzenia zasilane sieciowo, bateryjnie, akumulatorowo oraz podłączane pod pompę basenową. Jeśli nie korzystamy z basenu, warto pamiętać o jego zabezpieczeniu - wielu producentów dodaje do zestawów specjalne pokrywy do przykrycia, ale można je również kupić oddzielnie. Co tydzień zaleca się również dodawanie 5% czystej, świeżej wody, obecną wykorzystać można chociażby do podlewania roślin w ogrodzie czy umycia filtrów.

 

Chemia basenowa

Na powierzchni zbiornika ze stojącą wodą nieraz możemy zauważyć specyficzny nalot. Kolor samej wody również jest inny, najczęściej zielony, a jej struktura staje się nieco mętna. Tak samo dzieje się w przypadku basenów ogrodowych. Brak odpowiednich działań pielęgnacyjnych prowadzi do rozwoju mikroorganizmów w wodzie, jak glony, bakterie czy grzyby i tym samym powstawania wielu infekcji u osób w niej przebywających. Należy wiedzieć, w jaki sposób o nią zadbać, aby cieszyć się użytkowaniem swojego basenu bez żadnych obaw. Są to cztery etapy: regulacja pH, dezynfekcja, ochrona przed algami oraz koagulacja.

 
Cztery kroki dbania o czystą wodę w basenie

1. Regulacja pH

Optymalnym poziomem pH dla ludzkiej skóry jest przedział 7-7,4. Woda w naszym basenie powinna właśnie taki wskazywać, przyjmując odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Często pH waha się ze względu na czynniki atmosferyczne, np. podczas upału rośnie, a gdy pada deszcz - maleje.

Regulacja pH w wodzie basenowej (skala)

W celu zbadania poziomu pH w naszym zbiorniku najlepiej wykorzystać specjalne paski testowe, zanurzając je w wodzie. Uzyskany kolor należy porównać ze znajdującym się na opakowaniu i wówczas wiemy już, czy poziom pH jest prawidłowy, czy też nie. Jeśli wynik jest negatywny, trzeba sięgnąć po specjalne środki - pH+ oraz pH-. Musimy mieć przede wszystkim świadomość, co może wywołać nieodpowiedni poziom pH. Otóż w przypadku zbyt niskiego - korozja metali, pogorszenie flokowania oraz stanu tynkowanych fug, jeśli natomiast będzie zbyt wysokie, możemy odczuwać swędzenie skóry, zauważyć osad wapienny, nastąpi pogorszenie flokowania, a działanie dezynfekcji będzie znacznie mniejsze.

 

2. Dezynfekcja

Różnego rodzaju preparaty służące do dezynfekcji należy stosować od samego początku. Szybko rozprzestrzeniające się mikroorganizmy powodują bowiem, że na dnie i ściankach basenu tworzy się śliski osad, woda staje się mętna, a nasza skóra narażona na różnego typu infekcje. Istnieją dwie metody dezynfekcji - chlorowa oraz tlenowa. Pierwsza z wymienionych opiera się na wykorzystaniu chloru niszczącego grzyby i bakterie. Dokonać można tego przy pomocy tabletek umieszczanych w specjalnym dozowniku lub granulatów z chlorem rozpuszczanych w wodzie. Metoda tlenowa polega na dezynfekcji wody poprzez aktywny tlen (np. w formie tabletek). Jest na pewno mniej inwazyjna w porównaniu do chlorowej, bardzo skuteczna, a co ważne - bezpieczna dla skóry i włosów.

 

3. Walka z algami

Jeśli, będąc w basenie, poczułeś śliski nalot na dnie i ścianach, miałeś do czynienia właśnie z algami, czyli popularnymi glonami. Aby się ich pozbyć, samo chlorowanie może niestety nie wystarczyć, ponieważ algi wykazują odporność na chlor. Wówczas trzeba sięgnąć po nieco silniejsze, specjalne środki chemiczne jak Alba lub Algen.

 

4. Koagulacja

Mętna woda to ważny sygnał! Informuje nas, że w wodzie rozprzestrzeniają się różne sole, kwasy, zasady, aminokwasy i mocznik. W celu skutecznego jej oczyszczenia należy zastosować specjalny preparat koagulacyjny o szerokim zakresie wartości pH. Dzięki niemu wszelkie zanieczyszczenia gromadzą się, tworząc skupisko łatwe do wyłapania przez filtr znajdujący się w pompie. Jeżeli filtr nie jest w stanie sobie z tym poradzić, musimy sięgnąć po odkurzacz montowany do pompy oraz preparaty flokujące jak Flockfix.

  Wizualizacja filtracji wody z i bez koagulacji
 

Zbyt dużo informacji? Przedstawiamy je w skondensowanej formie!

  1. Woda mętna lub mleczna oznacza, że:
    • pH wody jest nieodpowiednie i należy podnieść zawartości chloru;
    • jest zbyt dużo zanieczyszczeń organicznych i trzeba podnieść poziom pH do 7-7,4;
    • używamy zbyt mało środków dezynfekujących, więc należy przeprowadzić chlorowanie szokowe;
    • filtr w pompie działa niewłaściwie, musimy zatem zastosować koagulant i stale filtrować wodę.
  2. Woda mętna i zielona mówi, że:
    • następuje intensywny rozwój alg, więc należy wykonać działania wyrównujące poziom pH do 7-7,4.
  3. Śliski osad na dnie i ścianach to znak, że:
    • stosujemy zbyt małe ilości preparatu przeciw glonom i należy to zmienić.
  4. Dno i ściany są szorstkie to informacja, że:
    • wartość pH w wodzie jest zbyt duża lub zbyt niska, przez co wytworzył się osad wapna i musimy mechanicznie go usunąć oraz odkurzyć dno basenu.
  5. Widoczne glony oznaczają, że:
    • w wodzie jest zbyt dużo fosforanów i trzeba przeprowadzić chlorowanie szokowe, miejscowo zastosować środek dezynfekujący, dodać koagulant, stale filtrować wodę lub mechanicznie usunąć glony.
  6. Jeśli odczuwamy podrażnienie oczu, to:
    • w wodzie znajdują się nierozpuszczone substancje dozujące i musimy wyrównać poziom pH do 7-7,4.
  7. Jeśli zapach chloru jest zbyt intensywny, to:
    • w pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom pH i jeśli wartość znajduje się poniżej 0,3 mg/l, wykonać chlorowanie szokowe. Można również do basenu dostarczyć odpowiednią ilość świeżej wody.
  8. Jeśli odczuwamy podrażnienie gardła to znak, że:
    • w wodzie znajdują się pozostałości po środkach czystości, które zostały niedostosowane do przeznaczenia. Nie można stosować detergentów gospodarstwa domowego itp., ale wyłącznie specjalistyczne preparaty!
  9. Nasze włosy zabarwiają się na zielono:
    • w wodzie obecna jest miedź i trzeba wyregulować poziom pH do 7-7,4, użyć środka koagulacyjnego oraz przefiltrować wodę.
  10. Jeśli zauważamy korozję to znak, że:
    • wartość pH jest za niska i należy doprowadzić do poziomu 7-7,4;
    • jest zbyt wysoka wartość chlorów, więc trzeba wymienić część wody na świeżą i nie stosować kwasu solnego w celu obniżenia poziomu pH.
 

Jak stosować środki chemiczne?

  1. Wszelkie środki należy przechowywać w przeznaczonych do tego opakowaniach, w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu.
  2. Nie można mieszać ze sobą różnych preparatów. Wyjątkiem jest wskazanie tego przez producenta w instrukcji.
  3. Nie każdy środek można umieszczać bezpośrednio w zbiorniku. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, ponieważ wiele z nich wymaga towarzystwa specjalnego dozownika.
 

Jak utrzymać czystość wody w basenie?

Podczas stosowania środków chemicznych trzeba być świadomym, że z rozpuszczających się cząstek mogą powstać w wodzie sole (azotany, chlorydy) jako reakcja z chlorem. Poprzez to na elementach z aluminium czy stali szlachetnej możemy zauważyć tworzący się osad. Jest również widoczny podczas upałów, gdy część wody po prostu odparowuje. Jak pozbyć się osadu i tym samym nasycenia solami?

  • Regularnie wymieniać część wody. W ciągu tygodnia w prywatnym basenie powinno to być min. 3% objętości zbiornika. Raz w roku w basenie zewnętrznym trzeba dokonać całkowitej wymiany wody, co 2-3 lata - w wewnętrznym, najlepiej wiosną;
  • jeśli w wodzie obecnych jest dużo metali (żelazo, mangan, miedź) - bez obaw! Można je bez problemu odfiltrować i poprzez flokowanie - usunąć. W celu całkowitego pozbycia się ich z naszego zbiornika należy powtórzyć flokowanie, ale przy włączonym filtrze, przeprowadzić chlorowanie szokowe i określić wartości pH.

Basen we własnym ogrodzie to ogromna wygoda oraz świetna strefa relaksu, jednak, żeby swobodnie i bezpiecznie z niego korzystać, należy właściwie dbać przede wszystkim o znajdującą się w nim wodę. Warto mieć na uwadze wszystkie te wskazówki, a utrzymanie prywatnego zbiornika w dobrym stanie wcale nie będzie trudne!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz
do beztroskiej i bezpiecznej zabawy!
Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz!
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu